wzór wypełnienia o Dotacje z PUP
 
 

Podobne

 
    
 

 

 

 

IPHONE SERWIS WROCLAW

Temat: Dofinansowanie na działalność z urzędu pracy
No to przygotuj się na małe opowiadanie...

Cytat:
Witam.
Mam kilka pytań dotyczących dofinansowania.

Skończyłem właśnie studia i myślę o własnej małej działalności (śluby, chrzty itp).
Na dodatek mam status osoby niepełnosprawnej.

I tu pytanie:
Z którego projektu powinienem skorzystać - PUP czy UE?
Teoretycznie możesz skorzystać z dowolnego z nich. Z tą różnicą, że z PUPu dostaniesz do ok 18 500 (lub 19 tyś w niektórych powiatach), z PFRONu do 40 tys. zł, a z UE, w ramach działania 6.2, dostaniesz do 40 tys. zł. Jak zauważyłeś w obu przypadkach podkreśliłem stwierdzenie "Do". Niestety smutna rzeczywistość jest taka, że PUPy, PFRONy i agencje pośredniczące w wydawaniu pieniędzy mają określone średnie kwoty, które mogą przyznawać swoim beneficjentom. Dlatego ważnym jest, aby sprawdzić regulamin przyznania środków w ramach własnej agencji, PUPu i PFRONu. Np. z UE, średnio przyznawane jest 29 500 zł.

W ramach działania 6.2 są tzw. "grupy priorytetowe", do których zaliczają się:
- osoby do 25 roku życia
- osoby długotrwale bezrobotne
- kobiety, w tym powracające lub wchodzące na rynek pracy (np. po urlopie macierzyńskim)
- osoby niepełnosprawne

Tak więc widzisz jest to dla Ciebie furtka, gdyż dostajesz dodatkowe punkty przy ocenie Twojego wniosku rekrutacyjnego, a co za tym idzie zwiększasz swoje szanse na dostanie się do programu i wzięcia udziału w szkoleniach. Potem są szkolenia, pisanie biznes planu, ocena biznes planu przez komisję, a potem jest tworzona lista rankingowa na podstawie której określona liczba osób dostaje kasę (zazwyczaj jest to 50% osób).

Cytat:
Jakie są warunki otrzymania takiej dotacji (np: ile trzeba mieć wkładu własnego, czy trzeba być zarejestrowanym jako bezrobotny, a jeśli tak, to przez ile czasu). Jeżeli chcesz się ubiegać o kasę z PUPu (do 18 tys.) to obowiązkowo musisz mieć status bezrobotnego. Pierwszego dnia od zarejestrowania się jako bezrobotny możesz złożyć papiery, że chcesz się ubiegać o dotację na własną firmę (dokładnie składasz papiery do wzięcia udziału w szkoleniu "ABC biznesu", bez którego nie otrzymasz dotacji).

Po odbyciu szkolenia (krótkiego, bo chyba trwa max 2 weekendy lub 4-5 dni w tygodniu), składasz biznes plan. Wzór biznes planu zazwyczaj dostępny jest na stronie PUPu. Generalnie jest to jedne wielkie bajkopisarstwo (jak wszędzie z resztą), gdyż musisz określić skalę sprzedaży i przychód na dwa lata do przodu. W Bydgoszczy ten biznes plan jest jakiś zakręcony, ale idzie go wypełnić, tylko trzeba trochę się pomęczyć.

Kolejną sprawą (to także zależy od powiatu) jest ocena wnioskowdawcy i biznes planu przed komisją. Komisją, czyli 2-3 dziadkami-urzędasami, którzy robią wszystko, żeby podkopać Twój pomysł na biznes. Jest to pierwszy test czy pomysł się broni i ma szanse przetrwać na rynku. Generalnie Panowie pytają skąd będą brani klienci, dlaczego taka wielkość sprzedaży, na jakiej podstawie ją oszacowałeś itp. Więc generalnie pytania na miejscu. Po tym sprawdzianie, komisja stwierdza w jakiej wysokości dostajesz kasę.

Potem czeka Cię rajd po urzędach z załatwianiem papierków, zabezpieczeniem dotacji (weksel in blanco z umową wekslową lub zamrożenie środków na koncie lub poręczenie żyrantów swoimi dochodami na łączną kwotę 5000 brutto) i innymi duperelami. Generalne jest nie wesoło.

W wypadku PUPu trzeba mieć (oczywiście w zależności od powiatu) minimum 10% wkładu własnego (tak było przynajmniej w Bydgoszczy). Nie wiem jak jest w innych województwach/powiatach.

Jeżeli chodzi o UE i działanie 6.2 sprawa wygląda trochę inaczej. Po pierwsze można być osobą pracującą (na umowę o pracę) i dodatkowo otrzymać dotację na prowadzenie własnej działalności gospodarczej (ale niestety będzie miała trochę trudniej, bo preferowane są osoby bezrobotne). Poza tym tak jak pisałem wcześniej, dobrze byłoby należeć do jednej z grup priorytetowych, aby zwiększyć swoje szanse na dostanie się na szkolenia.

Czas trwania szkoleń waha się od 20 godzin do 100 godzin (!). Tak więc w niektórych przypadkach trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość (ja niestety muszę należeć do tych cierpliwych). Po szkoleniach są tzw. godziny doradcze w liczbie od 6 do 10 (lub więcej w zależności od agencji, ja podaję dane dla województwa kujawsko-pomorskiego).

Z PFRONu sytuacja wygląda identycznie jak w PUPie, gdyż całą procedurę prowadzi PUP, ale kasa jest otrzymywana z PFRONu. Najgorszą informacją jest to, że PFRON ma ograniczone środki dla osób niepełnosprawnych i np. w wypadku Bydgoszczy w 2009 roku kasa jest dla 7-8 osób (!). Ponoć niewiele osób z tego korzysta, ale lepiej sprawdzić, żeby się nie przejechać na tym, że nie będzie środków pod koniec roku.

Cytat:
Ile średnio trwa oczekiwanie na decyzję? Tutaj także są wahania czasowe. W przypadku PUPu, jeżeli wszystko pójdzie gładko, czyli najbliższy termin szkoleń z ABC biznesu będzie tydzień po żłożeniu wniosku, a do tego napiszesz biznes plan w ekspresowym tempie, a do tego termin zebrania komisji będzie odpowiedni, to w ok. 1-2 miesiące jest kasa.

Niestety rzeczywistość lubi być brutalna i na szkolenia z ABC biznesu można czekać nawet i 2 miesiące, poza tym nie wiem jak szybko napiszesz biznes plan, a co za tym idzie złożysz go w PUPie, a na koniec nie wiadomo jak będzie z terminem zebrania komisji oceniającej wnioski. W tym wypadku możesz czekać nawet 5-6 miesięcy.

W przyadku UE też nie jest za wesoło. Od momentu ogłoszenie rekrutacji do jej zakończenia, może minąć ok 3-4 miesiące. Następnie ocena i wybór wniosków to jest następny miesiąc. Szkolenia od 2 tygodni do 3 miesięcy (niestety tak było w moim przyadku), a następnie ok. 1 miesiąca na zebranie biznesplanów, 2 tygodnie na ich ocenę i po ok 8 miesiącach będziesz wiedzieć czy masz kasę czy nie.

PFRON, identycznie jak PUP.

Cytat:
Czytam już o tym kilka dni, ale zamiast wiedzieć więcej, mam jeszcze większy mętlik. Standard. Najlepiej zadzwonić bezpośrednio do instytucji z której potencjalnie będziesz korzystać, gdyż każdy opowiada Ci sytuację panującą w swoim regionie, co prowadzi właśnie do tego "mętliku".

Sorki za elaborat, ale być może przydatny będzie także dla innych osób.

Pozdrawiam, Konrad
Źródło: canon-board.info/showthread.php?t=42911

 

 


 

 
Copyright 2003. IPHONE SERWIS WROCLAW